* Vše pro výrobu šperků z drahých kamenů a minerálů, korálků a další potřeby pro Vaše tvoření * Autorské šperky a dárkové předměty *
kamenykoralky.com
Vyhledávání
Kategorie
Úvodní stránka > Něco o kovech > Zlato

Zlato

ZLATO
Au
= aurum


protonové číslo:  79
relativní atomová hmotnost:  196,96
hustota:  19,3


VÝSKYT:
- V přírodě se zlato vyskytuje převážně v ryzí formě, ale může se nacházet v menší míře i ve sloučeninách.
-  Zlato také často provází stříbro a někdy i železo v jejich rudách, ale je zde obsaženo pouze ve stopovém množství.
-  Je také obsaženo i v mořské vodě, ale zatím bohužel není znám vhodný způsob jeho těžby z tohoto jistě významného zdroje.
-   V Česku jsou zlatonosné žíly ve středních Čechách (např. Jílové u Prahy, Roudný), v Jeseníkách (Zlaté Hory) a v okolí Kašperských hor, na Slovensku u Kremnice

VLASTNOSTI:
- Zlato je měkký a ušlechtilý kov žluté barvy, který je velmi málo reaktivní.
-  Nereaguje ani s kyslíkem ani se sírou. Je také odolné vůči hydroxidům i kyselinám a rozpouští se pouze v lučavce královské,což je směs kyseliny dusičné a chlorovodíkové v objemovém poměru 1:3. Rozpouští se také v roztocích kyanidů. Je dobře vodivé, pro teplo i elektřinu.
-  Nejčastěji se zlato používá ve slitině se stříbrem (zelené zlato)

VÝROBA:
-  Postupným rozpadem a zvětráváním hornin a minerálů se zlato dostalo do řek a potoků, které vytvořily nánosy zlatonosného písku. Nejstarší a nejjednodušší způsob těžby zlata je rýžování, při kterém se tento zlatonosný písek přeséval a vybíraly se malé částečky zlata. V dnešní době jsou však téměř všechna významná rýžoviště vyčerpána a zlato se musí těžit z hornin na obsah zlata velmi chudých.
-  Druhý způsob výroby zlata je založen na jeho rekci s roztokem kyanidu (většinou kyanid sodný - NaCN nebo kyanid draselný - KCN) za přístupu vzduchu.
 
                4Au + 8NaCN + O2 + 2H2O → 4Na[Au(CN)2] + 4NaOH
 
-  Tyto dvě metody na výrobu zlata jsou sice účinné, ale při neuváženém používání, což není dnes výjimkou, bohužel velmi drastické k přírodě a životnímu prostředí.

POUŽITÍ:
-   nás zajímá především výroba šperků, ozdobných předmětů, dále v elektrotechnice. Slitiny obsahují různé množství zlata. (Čisté zlato má 24 karátů, ve šperkařství se používá zlato jen 14-ti karátové),mincovnictví, sklářství( barvení, zlacení skla), počítačový průmysl( kontakty mikroprocesorů)
- ve zdravotnictví: Zlato je již dlouhou dobu součástí většiny dentálních slitin, tedy materiálů sloužících v zubním lékařství jako výplně zubů napadených zubním kazem nebo pro konstrukci můstků a jiných aplikacích. Důvodem je především zdravotní nezávadnost zlata, které je natolik chemicky inertní, že ani po mnohaletém působení poměrně agresivního prostředí v ústní dutině nepodléhá korozi. Čisté zlato je však příliš měkké a proto se v aplikují jeho slitiny především s mědí, stříbrem, palladiem, zinkem, cínem, antimonem.
 
Biolog. význam:
- zlato má  antiseptické účinky a  ve formě různých preparátů se používá jako lék a bylo ověřeno, že zvyšuje odolnost organismu.
 
Nejběžnějšími sloučeninami jsou
- AuCl3 - chlorid zlatitý
- Au2O3 -oxid zlatitý,ten vzniká rozpuštěním zlata v Lučavce královské.
- H[AuCl3]-kyselina Tetrachlorozlatitá, ta vzniká reakcí zlata s kyselinou chlorovodíkovou nasycenou chlorem.
 
Přihlášení
Nákupní košík
Měny
Doporučujeme
Informace
V našem eshopu se není nutné předem registrovat, nakoupit můžete i bez registrace.
Informace
Děkujeme Vám za návštěvu, nabídku zboží stále doplňujeme !
Anketa
Uvítali by jste v naší nabídce i kameny pro sběratele?
Ano
Ne
Nevím
Počítadlo
Online: 2
Dnes: 98
Včera: 280
Celkem: 973138
NahoruTisknout