* Vše pro výrobu šperků z drahých kamenů a minerálů, korálků a další potřeby pro Vaše tvoření * Autorské šperky a dárkové předměty *
kamenykoralky.com
Vyhledávání
Kategorie
Úvodní stránka > Drahé kameny > Vltavín

Vltavín

Vltavín
-
je přírodní sklo v unikátní lahvově zelené barvě. Tento jedinečný tektit pocházející pouze z České republiky a to zejména z oblasti jižních Čech, kde vltavín poprvé objevil nedaleko Týna nad Vltavou kníže Kinsky a jeho nález i samotný kámen, který dostal jméno chryzolit, popsal roku 1787 dr. Josef Mayer. Teprve až na jubilejní zemské výstavě v roce 1891 v Praze se objevuje název Vltavín a je pojmenován po české řece Vltavě, jeho mezinárodní název Moldau označuje taktéž tuto řeku.

Každý vltavín má unikátní povrchovou strukturu, které se odborně říká skulptace. Tato povrchová struktura odpovídá lokalitě nálezu, kyselosti půdy a pohyblivosti podloží. Vltavíny se vyskytují v písčitém či štěrkovém podloží, které se přirozeně pohybuje a omílá povrch kamene.

Vltavín je křemičité sklo, které má vesmírný původ a vyskytuje se v Jižních Čechách, konkrétně z oblasti Chlum, Nesměň, Radomilice, Strpí, Dobrovská Lhotka, Besednice a další pádová pole v oblasti mezi obcemi České Budějovice, Trhové Sviny a Prachatice. Asi nejzajímavější vltavíny jsou z lokality Besednice, neboť tyto vltavíny, jinak přezdívané ježky si zachovávají svůj střapatý vzhled a mají unikátní barvu

Krása vltavínů lidstvo fascinuje od pradávna a proto se vltavíny často zasazují do šperků. Od té doby, co lidé uměli vltavíny vybrousit, vznikaly unikátní šperky.

Přihlášení
Nákupní košík
Měny
Doporučujeme
Informace
V našem eshopu se není nutné předem registrovat, nakoupit můžete i bez registrace.
Informace
Děkujeme Vám za návštěvu, nabídku zboží stále doplňujeme !
Anketa
Uvítali by jste v naší nabídce i kameny pro sběratele?
Ano
Ne
Nevím
Počítadlo
Online: 2
Dnes: 72
Včera: 242
Celkem: 958993
NahoruTisknout