* Vše pro výrobu šperků z drahých kamenů a minerálů, korálků a další potřeby pro Vaše tvoření * Autorské šperky a dárkové předměty *
kamenykoralky.com
Vyhledávání
Kategorie
Úvodní stránka > Drahé kameny > Kyanit

Kyanit

KYANIT

Název nerostu je odvozen z řeckého slova kyanos, což znamená tmavě modrý. Kyanit je trojklonný křemičitan hlinitý. Jeho sloupcovité nebo tabulkovité krystaly jsou vždy protažené podle krystolografické osy c. Ve směru protažení má pak tvrdost 4 až 5, kolmo na tento směr 7. Tato vlastnost je u kyanitu neobyčejně nápadná, a je také někdy nazýván distén, z řeckého dis - dvojí a stenos - síla, vzhledem ke dvojí tvrdosti v různých směrech. je to vlastně jedinečný určovací znak. Nerost je odolný proti proti rýpání špičkou ocelového nože ve všech směrech s výjimkou směru, ve kterém je krystal prodloužen. Jeho barva není jen sytě modrá, může být i šedomodrý, šedobílý (pak bývá označován jeko rheticit), nazelenalý, ale také tmavě šedý až růžový. Štěpnost má dokonalou ve dvou směrech a lesk skelný, na štěpných plochách až perleťový.

U sytě zbarvených kyanitů můžeme pozorovat také změnu barvy na směru. Souvisí to s pleochroismem nerostu. U krystalů kyanitu však často pozorujeme soustředění barvy do středu tabulkovitého krystalu, zatímco jeho okraje zůstávají bělavé.

Kyanit je podobně jako andalusit odolný vůči vysokým teplotám, a proto se používá k výrobě cívek na vedení elektrických vodičů nebo ke zhotovování speciální keramiky. Nejvydatnější ložiska kyanitu jsou v Indii a na Urale, bývají především v rulách a svorech nebo v pegmatitech. V pegmatitu u Bečova je kyanit doprovázen korundem. Vyskytuje se též na Pancíři na Šumavě, ve svorech Vysokého Jeseníku a v rulách na vrchu Kaňk u Kutné Hory. Pěkné krystaly kyanitu spolu se staurolitem se nacházejí v Motne Campione u Tessina v Gotthardském masivu v Alpách. Významná jsou naleziště v Yancey County v Severní Karolíně a Madison County v Montaně (USA), v Demokratické republice Kongo, Súdánu a Ouro Preto v Brazílii, kde se dobývá u Villa Rica. Kyanit drahokamové kvality se nalézá v Barmě, v Indii (Kašmír, Patiala a Paňdžáb) a v Keni. Kyanity zelenavých odstínů pocházejí ze Severní Karolíny. /zdroj internet/

Kyanit je výborný meditační kámen
Vysílá a zesiluje energie vysokých a čistých frekvencí, čímž podporuje naše duševní a duchovní schopnosti. 
Kyanit harmonizuje čakry, čistí meridiány a obnovuje tok životní energie čchi.
Vede k pravdomluvnosti, odbourává strach, bloky, iluze a stres, vytváří prostor pro pochopení příčin a důsledků, osvětluje nám naše karmické záležitosti.
Protože vyzařuje jen vysoké pozitivní vibrace, nedokáže v sobě udržet nic negativního a nemusíme jej tedy ani čistit.

Přihlášení
Nákupní košík
Měny
Doporučujeme
Facebook
Informace
Děkujeme Vám za návštěvu, nabídku zboží stále doplňujeme !
Anketa
Jak často nakupujete na internetu?
Často
Občas
Málo
Vůbec
Počítadlo
Online: 4
Dnes: 84
Včera: 242
Celkem: 959005
NahoruTisknout