* Vše pro výrobu šperků z drahých kamenů a minerálů, korálků a další potřeby pro Vaše tvoření * Autorské šperky a dárkové předměty *
kamenykoralky.com
Vyhledávání
Kategorie
Úvodní stránka > Něco o kovech > Olovo

Olovo

Olovo

 chemická značka: Pb (lat. Plumbum)  
 
- je nízkotavitelný,šedý, měkký, velmi těžký, toxický kov.

Je poměrně špatným vodičem elektrického proudu. Je velmi odolné vůči korozi ale může se velmi pozvolna rozpouštět v měkké vodě. Za normálních podmínek je olovo odolné a neomezeně stálé vůči atmosférickým vlivům. Dobře se rozpouští především v kyselině dusičné, koncentrovaná kyselina sírová jej naopak pasivuje a olovo s ní nereaguje.

Elementární olovo se v přírodě vyskytuje pouze vzácně. Nejběžnějším minerálem a zároveň olověnou rudou je sulfid olovnatý, galenit PbS. Dalšími méně běžnými minerály olova jsou cerusit, uhličitan olovnatý PbCO3 a anglesit, síran olovnatý PbSO4. Dále se olovo často vyskytuje jako doprovodný prvek v rudách zinku a stříbra
                                                                                                               
Při získávání olova z rudy je obvykle hornina jemně namleta a flotací oddělena složka s vysokým zastoupením kovu. Následuje pražení rudy, které převede přítomné sulfidy olova na oxidy.
                                                                                                                    
 Kovové olovo se pak z praženého koncentrátu rud získává běžnou žárovou redukcí elementárním uhlíkem (obvykle koks)

Jedním z největších zpracovatelů olova je do současné doby průmysl, vyrábějící elektrické akumulátory. Olovo také velmi účinně pohlcuje rentgenové záření a gama paprsky a slouží proto jako ochrana na pracovištích, kde se s tímto vysoce energetickým elektromagnetickým zářením pracuje. Přídavky olova do skla zvyšují značně jeho index lomu a olovnaté sklo je prakticky výhradní surovinou pro výrobu skleněných lustrů i řady dekorativních skleněných předmětů (vázy, popelníky, těžítka…).
                                                                                                                                                   
Toxicita olova je zvláště významná pro dětský organismus. Trvalá expozice dětského organismu i nízkými dávkami olova je příčinou zpomalení duševního vývoje a nepříznivých změn v chování.          
 Olovo se po vniknutí do organismu ukládá hlavně v kostech,játrech,slezině a v určitém množství se nachází v krvi. Otrava olovem může vyvolat neschopnost koncentrace a učení, poruchu krvetvorby,leukémii,orgánové poškození,ve vážných případech i smrt. Nejvíce citlivé na olovo jsou těhotné ženy a malé děti.                                                         
 Typickými příznaky otravy olovem jsou bledost obličeje a rtů, zácpa, nechuť k jídlu, bolesti hlavy, křeče, poškození mozku a poruchy centrálního nervového systému.
Přihlášení
Nákupní košík
Měny
Doporučujeme
Facebook
Informace
Děkujeme Vám za návštěvu, nabídku zboží stále doplňujeme !
Anketa
Líbí se Vám náš e-shop?
Ano líbí se mi
Něco bych vylepšil
Nelíbí se mi
Design mě nezajímá
Počítadlo
Online: 7
Dnes: 432
Včera: 310
Celkem: 929833
NahoruTisknout